JDI DO TOHO!

Autor Alena Janoušková, Země: Španělsko, 15 prosinec 2016

JDI DO TOHO!

Chceš vidět, co jsi ještě neviděl (a)? Chceš zažít, co jsi ještě nezažil (a)? Tak neseď doma a vyraž na Erasmus!!!

… Neskutečný! Prosinec - Nedělní pohodička venku s přáteli, sluníčko 15540246 10208835289424307 1310567555 osvítí, jen tak kecáme, pijeme pivo a pochutnáváme si na místí specialitě, paelle.  Nemůžu se toho sluníčka nabažit. 20°C v prosinci, no je tohle možný? Čerpám energii!

… Ranní běh po pláži, čerstvý vzduch, šumění moře, klid. Start do nového dne plného překvapení.

... Včerejší beer ping pong stál opět za to, dneska erasmus večeře, ve středu klasická hodina salsy, následuje ohňostroj, pyjama party a party a party a party… Vždyť žijeme jen jednou!  A tohle není zdaleka všechno. Nudit se tady rozhodně nebudete. Furt se něco děje a navíc na tebe čeká super parta lidí, která se chce bavit s tebou!

…A to nejlepší nakonec. Cestujeme, cestujeme, cestujeme!!!!

Tohle je Valencie, tohle je Erasmus, tohle je Erasmus život!

15555337 10208835284584186 853961980 o

Že tohle prostě musíš zažít?

15540605 10208835284024172 1518647120 o

A trošku praktických informací:
Určitě tě zastihne takový ten pocit strachu před odjezdem. Zvládnu to? Mám na to? Co když to nepůjde? Ale to k tomu prostě patří. Nemůžeš slíznout jen tu smetanu. Chce to trošku vytrvalosti a odvahy. Především první dny budou nejhorší. Nespoléhej na to, že tady budeš studovat to, co sis původně navolil (a). Já jsem si všechny předměty klasicky pečlivě naplánovala. Nakonec jsem ale musela měnit úplně všechny. Předměty byly buď obsazené, nebo se mi kryly, či se tu vůbec v daném semestru nevyučovaly. První dny jsou trošku krušné, ale až přežiješ to papírování a konečně budeš mít jistý rozvrh, tak už začneš pomalu ochutnávat, co Valencie nabízí.

Co se týče ubytování, na facebooku je spousta skupin kam se určitě přidej a pak už jen stačí sledovat, co tě zaujme nejvíce. V každém bytě jsou většinou tři studenti a každý má svůj vlastní pokoj, což je super.

Co hodnotím jako velký plus je to, že Španělé jezdí všude na kole. Vždyť počasí jim k tomu přeje! Existuje zde takzvané Valenbisi , jejichž stanice plné kol najdeš po celé Valencii. Kolo si tedy můžeš půjčit ze stanice jedné, vrátit ho do jiné na druhé straně Valencie a nemusíš se tak o kolo dále starat. Stačí si jen pořídit kartičku, která stojí 30 euro na rok.  Pak si můžeš vyjet kdykoli a kamkoli, nemusíš se řídit jízdními řády a mačkat se v přeplněném autobuse.

Kdo by měl strach z toho, že nestuduje španělský jazyk, tak žádné obavy. Já neuměla ani slovo španělsky.  Mluvím jen anglicky a jde to. Na párty většinou všichni mluví anglicky a předměty ve škole mám jen v angličtině. Takže neznalost španělštiny není vůbec žádný handicap, i když přiznávám, že znalost španělského jazyka by byla bezpochyby výhodou. V obchodech se teda domlouvám rukama nohama, ale jde to. Aspoň je trochu sranda.

Pro studenty angličtiny: Před výjezdem mi bylo řečeno, že Španělé zrovna moc anglicky neumí. Lidé na ulici možná ne, ale musím říct, že učitelé na univerzitě mě velice příjemně překvapili. Snaží se předat studentům toho co nejvíce a jejich výuku hodnotím jako velice kvalitní. Alespoň moje zkušenost.

Nemůžu Ti ale přece prozradit vše. Zbytek je jen na tobě, aby si to všechno zažil (a) sama.

Konečně si plním své sny a cíle. Jsem tu, užívám si, co mi život nadělil a jen čekám, jaké nové zážitky a překvapení na mě čekají zítra. J

15540474 10208846567146243 1464587229 o

Mgr. Daniela Bímová, Ph.D.
Tel.: 48 535 2808 (2840)