Krásné tři měsíce ve Velké Británii

Autor Jakub Vrána, Země: Spojené království, 14 prosinec 2016

Krásné tři měsíce ve Velké Británii

"Haja"

Snad každý se alespoň jednou v životě chce podívat do Velké Británie. To však není pouze Londýn, ale také další města, hrady, jezera a v neposlední řadě krásy přírody! Nezapomínejte na Skotsko:D!

Jelikož tento text píšu už po návratu z Erasmu, mohu vám říci, s čím jsem se potýkal či nepotýkal celou dobu pobytu. Nejprve ale od začátku. Po krátkém rozhodování jsem dal nakonec přednost pracovní stáži. Ukázalo se, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, protože jsem od Erasmu obdržel o 100€ více na obživu, bydlení a navíc jsem se nemusel nervovat ohledně plnění předmětů a sbírání určitého počtu kreditů. Jediné drobné trable byly s domluvením práce v přijímací zemi, protože si vše musíte zařídit sami. Nakonec se to však povedlo!

Na stáž jsem vyjel společně s moji přítelkyní, čímž jsme si veškeré zařizování usnadnili. Vyjeli jsme asi o týden dříve, abychom si mohli prohlédnout Londýn a jih Anglie (parádní naladění na anglický život!).

20160825 13221920160824 163330

Po úvodní mini dovolené jsme se autobusem vydali do našeho cílového místa, Newcastle upon Tyne. Bydlení jsme měli domluvené dopředu. Bohužel nebylo tak krásné jak na fotkách, ale řekli jsme si, že na tři měsíce to zvládneme (hlavně bychom nedostali zpět deposit £300)! První dojmy nebyly dvakrát veselé. Všude jsme potkávali spoustu odpadků a lidí jen v adidasových teplákových soupravách. O to milejší bylo přivítání v naší práci. V decathlonu k nám byli všichni (především vedoucí a ředitel) vlídní a ochotni se vším pomoci. Takže i přes mé obrovské nedostatky v angličtině (spíš jsem vlastně vůbec anglicky neuměl, jen něco málo rozumněl:D) jsem se zde cítil spokojený.

20160830 110610

Později jsme si zamilovali i samotný Newcastle, přišel nám velmi podobný Liberci (jen navíc s mořem a přístavem:D). Jediným problémem pro nás bylo nářečí, kterým občas mluvili lidé z Newcastlu, který je velmi blízko Skotsku. Naše první výlety vedly na tamní univerzitu a hned poté na pobřeží, které zde bylo rozděleno na severní a jižní, podle toho, jestli se nacházelo nad řekou či pod řekou. Úžasné na anglii je, že zde mají spoustu muzeí a většina z nich jsou zadarmo.

20160911 154434blog

20160902 133637 RichtoneHDR

Po asi měsíci a půl práce a zkoumání Newcastlu jsem si pujčili auto a vydali se do nedalekého Skotska. Čtyři dny nám bohatě stačili, abychom projeli téměř celé skotsko a viděli většinu slavných hradů a jezer (včetně samotné příšery Nessie). Do skotska jsme zajeli ještě jednou na den, prohlédnou si jeho hlavní město Edinburgh, který je ve světovém dědictví památek UNESCO. Je to opravdu nádherné město a stojí za to, ho alespoň jednou v životě navštívit.

jezdi vlevo

lochneska

Celkově jsem z celého Erasmu v Anglii opravdu nadšený a můžu vám to jedině doporučit. Konkrétně Newcastle je opravdu krásné město nejen přes den, ale i celou noc, jelikož zde naleznete spoustu anglických hospůdek a barů (bohužel všechny ve 3 ráno zavírají :D). Jestli se rozhodnete se sem vydat, nezapomeňte se podívat na fotbalový stadion, který je nejen zajímavý a velký, ale má i bohatou historii (kdyby zrovna Newcastle nehrál, můžete zajet metrem do Sunderlandu).

See you later, alligator.

Mgr. Daniela Bímová, Ph.D.
Tel.: 48 535 2808 (2840)