Polsko - země neotřelých příběhů

Autor Jiří Kočíb, Země: Polsko, 06 srpen 2018

Polsko - země neotřelých příběhů

Jako místo svého působení na Erasmu jsem si, ne zcela dobrovolně, vybral Polsko. Zemi neotřelých příběhů a nenavazujících dálnic.

Na tento kus Evropy ukázal už i Adolf Hitler v roce 1941. On zde umístil Vůdcův hlavní stan, neboli vrchní velitelství pro tehdejší probíhající druhou světovou válku. Já v roce 2018, společně se svým kamarádem Zbyňkem Hujerem, jsem zde umístil své dočasné bydliště na následující semestr. Pravda naše sídlo nebylo tak rozsáhlé a mohutné. Konkrétně zrekonstruované koleje v minimalistickém stylu. Tento kolejní styl si oblíbil především můj 156 cm vysoký kamarád. Náš hlavní stan se nacházel na samotném severu Polska ve městě Gdaňsk.

IMG 20180413 194050

Poloha ubytování byla nanejvýš strategická. Klub jen o dvě patra pod naším apartmánem a obchod o několik kroků dále. Ani vzdálenost do kampusu (čti kempus)  nebyla nijak závratná a i jedinec s kratšíma nohama zvládl tuto cestu vcelku bez problémů. Moderní zázemí a vybavení celé univerzity jsem opravdu neočekával. Celkově jsem byl k Polsku po skandálu s dálnicí trochu skeptický. (Poláci při stavbě dálnice proti sobě netrefili oba konce o 5,5 km - pozn. autora). Musím konstatovat, že vybavení bylo k mému překvapení  na úrovni.

Po celém Trojměstí, které tvoří města Gdaňsk, Sopoty a Gdyně jsme se pohybovali jako komická dvojice Křemílek (vysoký, vysekaný borec) a Vochomůrka (malý, lehce obtloustlý frajer). První dny jsme poznávali město a snažili se pochopit polskou mentalitu. V mém případě k tomuto pochopení nedošlo. Můj kamarád, který velmi brzy získal přezdívku Zbygňev, ovšem poznával mentalitu po svém. Konkrétně seznámením s první polskou dívkou, kterou viděl. Následující měsíce jeho pobytu tak poznával od babiček až po maďarského strýce.

Celé studium na místní univerzitě bych shrnul slovem chaos. Místní koordinátoři né úplně fungovali dle našich představ, ale nakonec se naším požadavkům vždy vyhovělo. I přes nedostatečnou výuku v anglickém jazyce, a přidávání Erasmus studentů do polských výukových skupin musím hodnotit naše studium vcelku kladně. Naučili jsem se mnoho nových věcí a potkali spoustu zajímavých lidí - především můj kamarád Zbygňev, který poznal celý rodokmen jedné polské rodiny.

Můj kamarád Zbygňev

Rád bych zde i vyvrátil tvrzení pana poslance za SPD Volného, že studenti na Erasmu žijí ve zlaté kleci. Nevím jakou má pan poslanec s tímto programem zkušenost, ale dle jeho vyjádření téměř nulovu. Za Kampusového povaleče se nepovažuji - během svého pobytu jsem mimo jiné navštívil i Švédsko, Německo, Anglii a spoustu dalších míst v Polsku.

Júlia Jandejsková
Tel.: 48 535 2876