Companies starting with F

Slovinsko, Univerza v Ljublani

Feel it..like it...love it :) Oviedo

Autor: simona.zampachova, Země: Španělsko, neděle, 04 kvě 2014

Pokud někdo váhá jet či nejet na erasmus, už kvůli všelijakým obavám, láskám nebo škole, tak by jednoduše váhat neměl. Je to ta nejlepší příležitost zažít něco nového a nabrat zkušenosti. Erasmus neznamená jen párty , párty a afterparty, je to čas, který se musí využít naplno, protože je pravda že hroooooozně letí.

First steps in Sweden

Autor: Webadmin, pondělí, 31 říjen 2011

First impression? Where is everybody? I know it was Saturday morning but still I expected some life. Helsinborg invited us as a ghost town. The first person we ran into was a janitor at the train station whom I asked for directions how to get to Kristianstad. This guy only spoke Swedish or German. Nice. I really had to dust some brain cells to get at least two words together: 'How go to Kristianstad?' My German teacher (who taught me for 5 years) would fail me from the class and ban me for life from school, city and maybe even from the Czech Republic. After these minor setbacks we managed to get to Kristianstad and get to the dorms where my new home for 5 months awaited...