Semestr u Baltu

František Špinka

Vytvořeno
Ročník studia
Studijní obor
Cześć! Já jsem Fanda a pro svůj Erasmus jsem si vybral pro Čecha dost netypickou destinaci. Polsko. Konkrétně město Gdańsk, které se nachází na severu Polska. V tomhle příspěvku se vám pokusím v krátkosti popsat, jak to ve městě a ve škole funguje, zároveň se pokusím předat i nějaké tipy.
Doprava
Mezi Prahou a Gdańskem se lze dopravit hned několika způsoby. Je možné využít leteckého spojení, které zajišťuje Ryanair. Nově lze také využít vlakového spojení. Pokud preferujete přepravu autem, tak můžete pro cestu do Gdańsku využít i tuto variantu. Díky kvalitě infrastruktury je cestování po Polsku autem velice příjemnou záležitostí a auto se vám při objevování krás Polska bude hodit. Další velkou výhodou Gdańsku je dostupnost Skandinávie a Pobaltí. Letenky stojí skutečně pár korun a ve zmíněných destinacích jste za chvilku. Ve městě velice dobře funguje systém hromadné dopravy. V Trojměstí (Gdynia, Sopot, Gdańsk) funguje systém SKM (Szybka Kolej Miejska), což je vlak, který jezdí nejen mezi těmito městy. V Gdańsku je pak možnost využít tramvajové a autobusové dopravy. Doporučuji stáhnout aplikaci Jakdojade, která vám při cestování nejen v Gdańsku hodně pomůže. Pro cestování se studentskou slevou je zapotřebí mít polskou studentskou kartu, kterou po zažádání od univerzity dostanete. S ISICem u většiny revizorů neuspějete.
Ubytování + stravování
Co se bydlení týče, tak to jsem měl zajištěné formou univerzitní koleje. Při výběru máte několik možností. Buď můžete bydlet přímo u kampusu v Oliwě, což byl můj případ. Dále je pak možnost bydlení blíže centru města. Další možností je kolej ve čtvrti Brzeźno, která se nachází v blízkosti moře a nebo v Sopotu, což je město vzdálené zhruba 15 km. Koleje jsou hezky a moderně zařízené. Při výběru koleje u kampusu v Oliwě je důležité zmínit, že ceny jednotlivých budov se liší jednak podle velikosti pokojů a pak také podle toho, jestli máte na buňce vlastní koupelnu se záchodem nebo sdílenou v rámci celého patra. Sdílené kuchyňky byly však ve všech budovách bez ohledu na cenu.
Menzu jako takovou v Gdańsku nenajdete. V Oliwě naproti univerzitě je Mekáč a v okruhu 3 km od školy se nacházely tzv. mléčné bary, což by se dalo přirovnat k našim závodním jídelnám. Další možností je pak navštěvovat Żabky, ve kterých je možnost se za dobrou cenu najíst. Já zvolil nejlevnější variantu a drtivou většinu času jsem si jídlo vařil sám.
Škola
Když jsem dorazil, tak jsem myslel, že kurzy v mém LA budou všechny otevřené a já nebudu muset nic řešit. Skutečnost mě však hodně rychle vyvedla z omylu. Nejdříve jsem začal zjišťovat, že část kurzů se neotevře vůbec. Poté se ukázalo, že neexistuje žádný jednotný školní systém, kde byste zjistili, kdy se daný kurz vyučuje, takže bylo zapotřebí obepsat všechny vyučující daných kurzů a zjišťovat, kdy v týdnu a jestli vůbec se konají a podle toho pak skládat výsledný rozvrh. Vyučující byli vstřícní a ve většině případů se snažili nám všem vyjít časově vstříc, aby se kurzů mohl zúčastnit co největší počet studentů. Některé kurzy jsem absolvoval pouze s ostatními erasmáky a na některých jsme se potkali i s ostatními full-time studenty. Jako erasmáci jsme také měli možnost využít kurzu polštiny, který byl zdarma a po jeho absolvování dostanete 5 kreditů. Doporučuji.
Tohle byly nějaké základní informace o mém Erasmu. Po tom necelém půlroce mohu s klidným svědomím říct, že výběru rozhodně nelituji a na tuto zkušenost budu vzpomínat do konce života. Pokud o výjezdu přemýšlíte a váháte, tak rozhodně jeďte. Garantuji vám, že nebudete litovat a budete mít na co vzpomínat.