Skip to main content

Stránky FP TUL pro zájemce o Erasmus+ a zahraniční mobility

Jedno velké deštivé, ale přitom hřejivé čtyřměsíční objetí, přesně takový byl Erasmus ve Skotsku.

Lucie Červená

University of the West of Scotland

Vytvořeno

12 September 2019

Studijní obor

English as a second language

Termín výjezdu

Zimní semestr 2018

Vyučované předměty

Advanced English, Culture of the English Speaking World, Intercultural Citizenship

Jedno velké deštivé, ale přitom hřejivé čtyřměsíční objetí. Přesně takový byl Erasmus ve Skotsku. Této zemi, která je částí Velké Británie se nedostává tolik pozornosti, kolik si podle mě zaslouží. A i z tohoto důvodu jsem neskutečně vděčná za to, že se právě Skotsko objevilo na seznamu našich partnerských univerzit. Pobyt zde rozšířil mé obzory a ukázal mi, že za jedinečností této země nestojí pouze kilty, dudy a zrzavé vlasy. Skotsko vystupuje z Velké Británie zejména mentalitou svých obyvatel, jejich přívětivostí k cizincům, smýšlením o světě, a hlavně dechberoucím vlasteneckým uvědoměním, které mě mnohdy hřálo u srdce a ze kterého bychom si všichni mohli vzít příklad. Pak je tady samozřejmě také ta věc s jazykem, který se mnohdy ani nedá nazvat angličtinou, ale k tomuto tématu se vrátím až později.


PŘED ODJEZDEM…

Jsou některé věci, které je dobré vědět předtím, než se do Skotska vypravíte. Prší tam. Hodně. Takže určitě doporučuji nacpat váš kufr ještě dalšími nepromokavými kusy oblečení. Déšť zní možná nepřívětivě, ale věřte mi, že po pár týdnech si už na Skotské počasí zvyknete a zjistíte, že to k té zemi tak nějak patří a že bez deště by to prostě nebylo Skotsko. Další věc, kterou bych chtěla zmínit je, že se nemusíte bát se na všechno místních lidí zeptat, klidně desetkrát. Skoti jsou neuvěřitelně milí. A slovo neuvěřitelně používám naprosto záměrně, i po měsíci jsem jejich přátelskému přístupu stále nemohla uvěřit. Zařizování ubytování a univerzitních záležitostí bylo tedy velmi příjemnou záležitostí.


UNIVERZITA
Naší partnerskou univerzitou ve Skotku je University of the West of Scotland, která má kampusy v mnoha městech včetně Paisley, což je páté nejlidnatější město Skotska, které leží 13 kilometrů jihozápadně od známějšího Skotského města Glasgow. Právě v tomto městě jsem měla možnost bydlet a studovat. Univerzita byla jedním z nejpříjemnějších překvapení celého Erasmu. Před příjezdem vázla komunikace ze skotské strany. Ale tím se vůbec nenechte vystresovat, všechno se vyřeší po vašem příjezdu. Prvních 14 dní dokonce máte možnost chodit na jakékoliv lekce a teprve po 14 dnech si vyberete ty, které chcete opravdu studovat a zapíšete si je. Přístup učitelů k žákům je velmi přátelský, žáci je oslovují jejich křestním jménem. Vždy se vám snaží pomoci, jejich hodiny jsou kvalitní, nejsou stereotypní a jsou velmi zaměřené na samotné studenty, což je docela rozdíl oproti našemu systému. Dalším markantním rozdílem je rozvrh. Obvykle se studují 3–4 moduly (předměty). Každý z předmětů se vyučuje jedenkrát (ty s přednáškami dvakrát) týdně vždy na 3 hodiny. To znamená soustu volného času. Ve Skotsku se hodně spoléhá na samostudium. Přiznávám se, že to jsem během semestru poněkud zanedbávala, proto pro mě bylo zkouškové krušnější, ale dalo se to zvládnout. Skotský vzdělávací systém mě velmi inspiroval. Osobně mi vyhovoval více než ten náš a myslím si, že bychom se jím měli v mnohém inspirovat.UBYTOVÁNÍ
Co se týká ubytování ve Skotsku, konkrétně ve městě Paisley, máte tři možnosti. Pokud preferujete ubytování na místních kolejích, jednejte co nejdříve. O koleje je veliký zájem a rychle se plní. Z tohoto důvodu jsem místo na koleji nedostala, ale všichni si to tam chválili. Další možností, kterou jsem využila já, je soukromé studentské ubytování v MyPadu. Doslova mě zachránili, protože jsem kvůli plným kolejím byla poněkud zoufalá. Vyšli mi vstříc, komunikace proběhla bez problémů a všechno ostatní též. Nakonec to byla možná i výhra, neboť, zatímco na kolejích jsou pokoje po dvou, na MyPadu má každý svůj vlastní pokoj s malou koupelnou a společnou kuchyň pro cca 10 lidí. Je zde také společenská místnost a personál MyPadu pro ubytované studenty pořádá mnoho akcí. Člověk se tam rychle začne cítit jako doma. Koleje i MyPad se nacházejí v centru Paisley v blízkosti školy, takže nemusíte počítat s dalšími výdaji za cestu. Poslední možností, kterou využívá nemalé množství studentů, je pronájem společného bytu nebo domu v několika lidech. S touto možností ovšem nemám vlastní zkušenosti, ale pravděpodobně vyjde nejlevněji.

ZÁBAVA/VOLNÝ ČAS…
Život ve městě Paisley je opravdu skvělý! Všechno máte blízko, školu, centrum města, vlakové nádraží, obchod (doporučuji nakupovat v Morrisons). Jezdí odtud také přímé spoje do Glasgow (cca 15 minut vlakem, 30-45 min autobusem), což je určitě město plné krásných míst, které stojí za návštěvu. V blízkosti centra se také nachází sportovní centrum Lagoon Leisure Centre, kde si můžete koupit tříměsíční permanentku (v přepočtu cca 1500kč), která vyjde velmi levně a se kterou máte neomezený vstup do bazénu, posilovny a na jakékoliv lekce. Z vlastní zkušenosti určitě doporučuji lekce jógy. Pokud bys měl zájem pouze o návštěvu posilovny, zkus nejdříve navštívit tu univerzitní, která se nachází v budově Student Union a která je pro studenty UWS zcela zdarma. Na každém rohu v Paisley je nějaký bar, často se zde pořádají karaoke párty nebo kvízové večery. Jediné, s čím počítej je dražší pití (pivo a cider cca 90kč). Dalším skvělým místem je Student Union. Budova naproti škole, ve které se nachází již zmiňovaná posilovna a také bar s tanečním parketem, kulečníkovými stoly a kavárnou. Pořádá se zde mnoho akcí, tematických večírků, „hospodských“ kvízů, kterých se účastní opravdu velké množství univerzitních studentů. Je to skvělé místo pro poznávání nových lidí. Další velké plus je, že se každý student může zapsat do jakéhokoliv studentského spolku (diskuzního, kulečníkového, volejbalového...). Určitě toho využijte!CESTOVÁNÍ
Pokud máte v plánu ve Skotsku cestovat, doporučuji vám si našetřit nějaké peníze předem. Vlaky a autobusy jsou tady totiž opravdu hodně drahé a téměř žádné slevy pro studenty tady neplatí. Doporučuji určitě navštívit nedaleké Glasgow, krásné město na pobřeží Ayr, Edinburgh, kde jsou v období adventu krásné vánoční trhy. Dále stojí za to využít nabídky výletů pro zahraniční studenty, které jsou pořádány. Ceny jsou opět vyšší, ale opravdu to stojí za to. Ze své vlastní zkušenosti doporučuji alespoň jednou navštívit Scottish Highlands, pohoří, kterým vede West Highland Way. Tato dálková turistická trasa je přes 150 km dlouhá a je plná krásných scenerií a výhledů. Mnoho studentů také využívá toho, že se ze Skotska jde poměrně levně letecky dostat například do Dublinu. Nám tato možnost unikla, protože jsme se rozhodovali příliš dlouho, takže si hlídejte ceny letenek a neudělejte stejnou chybu, pokud máte zájem.

JAZYK
Jistě si také kladete otázku, zda se skotská angličtina opravdu tak liší od té britské. No, napíšu to asi tak, že když jsem do Skotska přijela, připadalo mi, že jazyk, kterým se tam mluví, nemá s angličtinou společného vůbec nic. Ale je to otázka pár dnů, než si na přízvuk zvyknete a pak ho začnete dokonce nevědomky sami používat. Zpočátku se mi to zdálo nemožné, ale ke konci pobytu jsem již s porozuměním neměla nejmenší problém.


Erasmus ve Skotsku pro mě byl obrovskou životní lekcí, dovolenou, inspirací, zkrátka přesně vším, co jsem potřebovala, aniž bych o tom předtím věděla. A tím, co by podle mě měl zažít každý student.

Pokud se chystáte do Skotska a potřebujete s něčím poradit, neváhejte mě kontaktovat! A pokud si nejste jistí a bojíte se do toho jít, klidně taky napište a já vás přesvědčím. Stojí to totiž za to!
email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., facebook: Lucie Červená

Zaujal Vás tento příspěvek blogu?

Chcete také vycestovat?

Correspondence address

Technical university of Liberec
Faculty of Science, Humanities and Education
Erasmus

Univerzitní náměstí 1410/1
Liberec 461 17