Stránky FP TUL pro zájemce o Erasmus+ a zahraniční mobility
studenti řádně zapsaní do akreditovaného bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu na TUL – prezenční i kombinované formy studia
student může na praktickou stáž vycestovat v kterémkoliv ročníku studia
student musí být po celé období stáže řádně zapsán (mimo absolventské stáže) ke studiu na vysílající instituci v oboru, který stáž zaštiťuje, nemůže tedy studium v daném oboru na vysílající instituci před ukončením stáže v zahraničí přerušit ani ukončit
student byl vybrán v řádně vyhlášeném výběrovém řízení
stáže v zahraničí mohou trvat 2 měsíce až maximálně 12 měsíců
praktickou stáží v rámci programu Erasmus+ se rozumí pracovní praxe v přijímající organizaci v rozsahu plného pracovního úvazku, obvyklém v cílové zemi
Konkrétní instituce, kde byste rádi vyjeli na praktickou stáž, nemusí být vázané na smlouvy. Můžete vyjet do jakéhokoliv státu který se účastní programu Erasmus+.
Náplň stáže musí korespondovat s vaším studijním programem. Například, že jako muzeolog vyjedete na léto do archivu ve Vídni, jako sportovec vedete kroužky aerobiku na Kanárech, jako učitel češtiny učíte české děti ve Francii, rekreolog pracuje jako animátor v Řecku.
Pracovní stáž je již odbornější než studijní pobyt. Při hledání vám mohou být nápomocní kantoři na katedrách, kteří mají nezřídka kontakty na zahraničních univerzitách a mohou vám doporučit konkrétní instituci, na které se ucházet o stáž.
Na zahraniční instituci musíte mít svého "tutora", který bude podepisovat dokumenty, zadávat práci a na konci vystavovat hodnocení.
Další důležité informace naleznete na stránkách zahraničního oddelení TUL.
Celý administrativní postup je srozumitelně popsán na webu TUL.
Vytvořte přihlášku skládající se z následujících dokumentů:
Na úvodní list přihlášky, uvedený větou „Hlásím se do výběrového řízení zahraničního studijního/pracovního pobytu programu Erasmus+ pro akademický rok 2021/2022", napište
Jakmile jste si vybrali, na kterou univerzitu chcete vyjet, nezbývá než sepsat úspěšnou žádost o přidělení grantových prostředků a to formou motivačního dopisu, v našem případě pro Erasmus. Jak ale na to?
Nezoufejte, ačkoliv jste možná ještě nikdy předtím žádný podobný text nepsali, jeho sestavení vám nezabere ani hodinu čistého času. Jedná se totiž o shrnutí vašich osobních a profesních důvodů, proč se hlásíte právě tam, kam se hlásíte.
Pamatujte, že vaší jedinou referencí jste vy sami. Popřemýšlejte, co vás nejvíce motivovalo k rozhodnutí studovat v zahraničí a proč jste si pro tento účel vybrali danou školu. Dále se zamyslete, co vás od ostatních uchazečů nejvíce odlišuje a jaké jsou v souvislosti se studiem vaše nejsilnější stránky. Rozhodně nezapomeňte zmínit, v čem vám bude studium za hranicemi přínosné a jakým způsobem hodláte nabyté znalosti zúročit, až se ze zahraničí vrátíte na domácí akademickou půdu.
V neposledním mějte na paměti, že o celé žádosti rozhoduje vaše alma mater, tudíž by se patřilo ji do vašich úvah také zahrnout. V ideálním případě by z vašeho pobytu měla také těžit vaše katedra, byť jen formálně na papíře. Jakmile máte ve všech těchto čtyřech bodech jasno, nezbývá než usednout a vše smysluplně zformulovat do podoby motivačního dopisu.
Vyhotovte strukturovaný životopis včetně kontaktních údajů, studijního oboru, ročníku studia, studijních úspěchů, apod.
Technická univerzita v Liberci
Fakulta přírodovědně humanitní a pedagogická
Erasmus
Univerzitní náměstí 1410/1
Liberec 461 17
Júlia Jandejsková
Tel.: 48 535 2876
Úřední hodiny
dle Studijního oddělení
© Technická univerzita v Liberci - Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická - Erasmus