Stránky FP TUL pro zájemce o Erasmus+ a zahraniční mobility
Program Erasmus+ je zaměřen na vysokoškolské vzdělávání, resp. na
Program je určen především pro studenty, pedagogy a zaměstnance vysokoškolských institucí, ale i pro školitele z podniků a dalších subjektů.
Do programu Erasmus+ se mohou zapojit české veřejné, státní a soukromé vysoké školy (VŠ) a také vyšší odborné školy (VOŠ), které vlastní Listinu programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání ECHE (Erasmus Charter for Higher Education), kterou Evropská komise opravňuje vysokoškolskou instituci k účasti v programu Erasmus+. Pro ECHE TUL viz dokument (https://doc.tul.cz/9822).
Program Erasmus+ mohou využít zaměstnanci vysokoškolských institucí, a to jak pedagogičtí, tak i výzkumní, administrativní a jiní pracovníci vysokoškolské instituce. Podmínkou je pracovněprávní vztah s vysílající vysokoškolskou institucí v České republice.
Veškeré informace o zaměstnaneckých mobilitách programu Erasmus+ jsou dostupné na adrese: https://www.dzs.cz/program/erasmus/vyjezdy-pobyty/zamestnanci-vs
Mezi hlavní cíle zaměstnaneckých mobilit programu Erasmus+ lze zařadit především:
Tato aktivita umožňuje pedagogickým pracovníkům vysokoškolských institucí nebo pracovníkům z podnikové sféry vyučovat na zahraniční partnerské vysokoškolské instituci. Mobilita zaměstnanců se může uskutečnit v jakémkoliv oboru, resp. v jakékoliv akademické disciplíně. Nově lze absolvovat i jako kombinovanou mobilitu, tedy kombinaci fyzického výjezdu s virtuální složkou.
Školení je určeno pro pedagogické i nepedagogické pracovníky a je možné ho absolvovat na partnerské vysokoškolské instituci, která je držitelkou ECHE, i v jakékoliv veřejné nebo soukromé organizaci, která působí na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání a práce s mládeží. Tato aktivita podporuje profesní rozvoj pedagogických a nepedagogických pracovníků vysokých škol formou praktického či odborného školení v zahraničí (s výjimkou konferencí), stínováním zaměstnance na příslušném pracovišti, náslechem přednášek, resp. odborných kurzů, studijní návštěvou, návštěvou seminářů a workshopů aj. na partnerské vysokoškolské instituci nebo v jiné příslušné organizaci v zahraničí. Školení lze absolvovat i jako kombinovanou mobilitu, tedy kombinaci fyzického výjezdu s virtuální složkou.
Tzv. blended mobility jsou zcela novou aktivitou uskutečňovanou v programovém období 2021 - 2027. Jedná se o krátkodobé vzdělávací programy využívající inovativní způsoby výuky kombinující fyzické mobility s virtuální aktivitou.
Základní principy a pravidla kombinovaných intenzivních programů:
výukové pobyty:
školení:
Všeobecné informace, kvalifikační podmínky a postup pro vyplňování povinných dokumentů jsou pro zaměstnance TUL k dispozici na Intranetu TUL (po přihlášení identifikačními údaji do Liane) (https://intranet.tul.cz/intranet-zamestnanci/zamestnanci/erasmus).
Na univerzitní webové stránce (https://www.tul.cz/erasmus/) jsou uvedeny nejen obecné informace o programu Erasmus+, ale také důležité odkazy.
Převažují však informace pro studentské mobility.
Výukový pobyt, školení i krátkodobou mobilitu mohou zaměstnanci českých vysokých a vyšších odborných škol realizovat v současné době v zemích celého světa:
Všechny tři typy uvedených mobilit (výukové pobyty, školení a krátkodobé mobility) lze nyní realizovat nejen v rámci evropských programových zemí, ale kdekoliv po světě, tedy také do partnerských zemí (https://erasmus-plus.ec.europa.eu/cs/programme-guide/part-a/eligible-countries). Avšak v rámci interního nastavení bude TUL realizovat tento typ mobilit pouze do regionu č. 14, tj. na Faerské ostrovy, do Švýcarska a do Velké Británie.
Pro mezinárodní kreditové mobility TUL podporuje výhradně tzv. „outgoing“ mobility.
Technická univerzita v Liberci
Fakulta přírodovědně humanitní a pedagogická
Erasmus
Univerzitní náměstí 1410/1
Liberec 461 17
Júlia Jandejsková
Tel.: 48 535 2876
Úřední hodiny
dle Studijního oddělení
© Technická univerzita v Liberci - Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická - Erasmus