ERASMUS - to, čo musíš proste zažiť :)

Katarína Sobolová

Eskisehir Osmangazi Universitesi

24. duben 2014

Primary education

Letní semestr 2014

Physical Education and Teaching Games

Môj erasmus pobyt v Eskisehir v Turecku :)

Čauteee :)

Eskisehir je mesto vzdialené od Istanbulu cca 5 hodín cesty, takže dostať sa tam naozaj nieje problém, šupnete na lietadlo do Istanbulu, poprípade čo mi bolo odporúčané viac bola Ankara a potom prestup,no ja som zvolila prvú variantu, a z letiska nastupite na metro a potom na autobus. Možno to pôsobí zo začiatku desivo,ale verte mi,je to úplne v pohode. Cestovala som sama, spočiatku som sa bála,ale naozaj sa to dá, všetko je "pokope" :) Keď som prišla do Istanbulu,ak mám byť úprimná-bola som v šoku. Muži na ulici sa ma pýtali odkiaľ som a brali kufor-kto boli? Doteraz neviem :) Ale aspoň mi pomohli,heh.Takže prvotné dojmy boli docela vydesenie,ale zase veľké vzrušenie. Keď som docestovala do Eskisehiru - vedela som, že to tu budem milovať- a skoro po troch mesiacoch môžem povedať,že som mala naozaj pravdu. V tomto meste sa nachádzajú dve univerzity,aj preto má prívlastok "študentské" a musím uznať, naozaj to tu študentmi žije.:) Na druhej univerzite je približne 70 erasmus študentov, na tej mojej sme iba 3. Spočiatku ma to desilo,ale teraz môžem povedať,že naozaj som si lepšie nemohla vybrať. Máme tu individuály prístup, kedykoľvek,čokoľvek potrebujem vždy mi pomôžu,naozaj sa tu o nás starajú ako v bavlnke. Takže s erasmus kanceláriou a ich prístupom som nadmieru spokojná :)Čo sa týka univerzity,je to trošku problém s angličtinou, takže som musela niektoré predmety meniť,pretože niektorí učitelia po anglicky nevedia,tie predmety čo mám napokon, mám buď individuálne alebo nomrálne so spolužiakmi. Už od začiatku tu boli všetci ku mne milí,zaujímali sa o mňa, chceli mi pomôcť a stále to tak pokračuje. Vždy keď prídem na stretnutie s profesorom prvá otázka je,či je všetko v poriadku,či niečo nepotrebujem. Naozaj sa nám snažia spríjemniť pobyt. Spolužiaci moc po anglicky nevedia,ale našla som si tu kruh blízkych ľudí,v každej triede sa ma niekto ujal :D A naozaj je to radosť pre mňa chodiť do školy.Čo sa týka výletov a akcií,organizuje to erasmus z druhej university,takže sme na ich facebookovej stránke a kedykoľvek sa môžeme pripojiť,prakticky na každý výlet a akciu. Ďalej by som chcela trošku vyvrátiť mýty o Turecku a akciách. Neviem ako je to v ostatných mestách,ale v Eskisehir to žije :D. Nepamätám si jedinú noc,kedy nebola nejaká párty. Začne to zbyčajne na byte a končí v clube. Naozaj sa snažia o to,až sa nenudíme a máme stále čo robiť,takže musím pochváliť aj druhú univerzitu,čo sa týka výletov  akcií starajú sa aj o nás z Osmanagazi :) Takže čo si viac môžem priať? Snažím sa čo najviac spoznať životy tureckých ľudí,snažím sa čo najviac tráviť čas so polužiakmi a keď mám chuť stretávam sa s erasmus študentmi. Mám všetko čo som si priala pred odjazdom :) Čo sa týka ubytovania, bývam na byte s jedným chalanom z Turecka a s dievčaťom-erasmus študentkou z Francúzska,takže je to úplná paráda-naozaj som spokojná. Ceny ubytovania sú tu primerané,čo sa týka alkoholu je tu naozaj drahý,ale na druhej strane strava je tu približne ako u nás a oblečenie je tu naozaj lacné. Musím uznať,že som podľahla tureckej nákupnej mánii :D Ak máte rady nakupovanie,určite si to tu užijete:) Taktiež som sa dostala do školského futbalového tímu (preto tá úvodná fotka), a bola som vybratá na reprezentovanie školy na jeden týždeň do ďalšieho mesta- Kirsehir, z 13-tich dievčat,len jedna vedela dobre po anglicky,ale musím uznať,každá z dievčat bola milá a snažili sa so mnou komunikovať,tento týždeň hodnotím ako jedn z najkrajších na erasmuse,splnil sa mi taký môj malinký sník. Ak ste nadšencami športu, nájdete si tu čokoľvek. Ja som skúsila aj basketbal,chodím do posilovne-ktorú mám na univerzite ako erasmus študent a člen futbalového tímu zadarmo a ešte chodím na plávanie ale to si hradím sama.

čo by som vám ešte napísala? :D. Je toho tak veľa!

Erasmus pre mňa znamená neopakovateľnú príležitosť, je to niečo čo zažiješ len raz,tak neváhaj a pod! :) čo sa týka mojej univerzity,bola to tá najlepšia voľba,som si tým istá,skutočne som tu šťastná a ani sa mi nechce odíísť :D

Takže ODPORRRúúúčAAAAAAAAMMMM :)