Hallo, Wien!

6. listopad 2014

Teacher education

Zimní semestr 2014

Schulpraxis, Landeskunde, Tanz, Europäische Integration und Rechte EU-Bürger, Deutschkurs, Freizeitpädagogik

Moje cesta do Vídně...

Ahoj všichni!

Jmenuji se Vendula, jsem ve 3. ročníku na TUL (kombinace NJ-DJ) a aktuálně (od 19. 9. 2014) jsem ve Vídni (Pädagogische Hochschule Wien). Jsem tu ještě se svou kamarádkou a spolužačkou Pavlínou Dobrou. Pro Vídeň jsem se rozhodla, protože jsem chtěla do německy mluvící země a Švýcarsko bylo nad moje možnosti a Německo se mi nelíbilo, takže Rakousko J navíc hlavní město byla jasná volba.
Ubytování jsem si sehnala přes stránku www.wihast.at , konkrétně Haus Margareten, protože jak jsem dle mapy zjistila, byl nejblíže k mé škole (6 km). S Pavlínou jsme se dohodly, že každá budeme bydlet někde jinde, abychom se spolu nebavily česky a zlepšily si tak znalosti v NJ nebo AJ s cizími kolegy. Měsíční kolejné činilo 255 eur pro dvoupokoj. Pozor ale, kauci 400 eur+první nájem jsem musela platit už v červnu a musela jsem platit i za celé září!!! O jednolůžák si sice můžete zažádat, ale od lidí, co tu žijí déle, nám bylo řečeno, že jednolůžák dostávají jen Rakušáci. Koleje jsou docela pěkné, ale na Harcov to nemá J asi pro sto lidí, ve sklepě jsou 3 pračky, za každé praní se platí 1 euro. Taky se tu buduje nová fitness místnost (ale asi to nebude nic extra). Na každém patře je kuchyně, 3 lednice, sporák, rychlovarka,mikrovlnka. Nádobí tu není, musíte mít svoje. Svoje musíte mít také peřiny a povlečení, v pokoji je jen stůl, židle, postel, nástěnka, lampička na stole a skříně v předsíňce. Za internet na 3 měsíce zaplatíte 15 euro klukovi, co tu má na starost WIHASTvěci (ve smlouvě je zdarma-haha). Internet mě zapnul až 4 dny po příjezdu. Někdy si vařím jídlo na koleji, někdy chodíme ve škole do menzy (vaří dobře, ceny polévka 1,2 euro, hlavní jídlo 4-8 eur, dezert 1-2 eura, káva 2-3 eura). První týden se konají tzv. Welcome days, pár lidí Vám pomůže zařídit kartu do knihovny, ID kartu, platili jsme cca 18 euro na školní výdaje. Lítačka na metro a MHD stojí na půl roku = 1 semestr 150 euro. Mám celkem 5 erasmáckých předmětů a 5 neerasmáckých. Bohužel na těch neerasmáckých je učitelům úplně jedno, že jste nějaký Erasmák, takže nepočítejte s žádnými úlevami, makáte jako normální student. Erasmácké předměty jsou skvělé (Landeskunde, Deutschkurs, Europäische Integration und Rechte EU-Bürger, Gemeinsam Lernen-interkulturelle Kompetenzen, Schulpraxis). Ze všech předmětů mi asi nejvíce pomůže praxe – chodíme každou středu od 8:00 do 12:00 do stejné třídy, já mám např. vícestupňovou třídu: 1.-4.třída. Děti jsou skvělé, ze začátku jen pozorujete a po měsíci můžete i učit. V kanceláři místního Erasmu jsou všichni milí a se vším vždy pomůžou. Dobré kluby na párty jsou např. Ride club (pondělí-Erasmuspárty), Loco club (středa-Erasmuspárty) – volné vstupy, drinky kolem 2-3 eur. Ohledně telefonu, sim kartu jsme dostali od školy, 1000 minut a 100 sms zde stojí 8 eur – ale pozor, platnost jen měsíc. Jinak co určitě musíte z Vídně vidět: Stephansplatz a Stephansdom, Schönbrunn, Belvedere, Museumsquartier (různá muzea), Prater (pouť – velké kolo), Hundertwasserhaus, Rathaus a také ochutnat pravý Wiener schnitzel a Sacher - je toho opravdu hodně!