Naše srdce patří Vídni (a sachru)
Tereza Horáková
Vytvořeno
Ročník studia
Studijní obor
Termín výjezdu
Vyučované předměty
Grüß Gott! Jmenujeme se Terka a Denča a zimní semestr 2021/2022 jsme strávily v rakouské Vídni. Jak všichni víme, poslední dva roky se vlivem pandemie udála spousta zásadních změn v našich životech. Nejen, že bylo omezeno cestování, ale především sociální kontakt. A tak se vám může klidně stát, že spolužačku, se kterou chodíte už 1 rok společně do třídy, osobně potkáte až 430 km od svého univerzitního města. Ano, přesně takhle proběhlo naše první setkání! Z něhož vzniklo skvělé přátelství, kopa srandy a nakonec i spolubydlení.
Co nás vlastně motivovalo k výjezdu? Především touha poznat něco nového - lidi, kulturu, jazyky, vzdělávací systém, místa a samozřejmě i jídlo (nejen rakouské). Troufáme si říct, že celý tento výčet byl naplněn do naprostého maxima. Za celých 5 let na univerzitě jsme asi nezažily lepší semestr než tenhle. Předtím, než vám povíme něco o našich zážitcích, by bylo dobré vás seznámit alespoň se základními požadavky a výzvami, se kterými se musíte potýkat před příjezdem a po něm. Spousta Erasmáků má strach z přehnaného papírování - co je všechno potřeba zařídit, doplnit, koho obepsat, kam co poslat - ale ve skutečnosti to není až takové peklo. Pokud si k tomu sednete, zabere vám to maximálně 1-2 týdny. V tomto ohledu jsme se řídily krok po kroku pokyny, co jsou na stránkách Erasmu FP TUL, které jsou v sekci "studijní pobyty" a "důležité dokumenty". Všechny instrukce jsou tam velmi dobře vysvětleny, takže není sebemenší problém se v nich zorientovat. I koordinátoři PH Wien s námi výborně komunikovali a vždy zaslali přesné instrukce, jak postupovat a kam napsat. Pokud byste měli jakékoliv další dotazy k výjezdu, vždy se můžete obrátit na paní Jandejskovou, která pokaždé rychle a pečlivě reaguje.
Co se týká našeho ubytování, bydlely jsme v rámci ubytovací organizace WIHAST. Každá jsme ale bydlela na jiné koleji, kterých mají po Vídni opravdu spoustu. Já jsem bydlela na koleji Haus Vindobona, která je vzdálená cca 10 minut tramvají od centra Vídně a 20 minut od univerzity. Na koleji se nachází jednolůžkové i dvoulůžkové pokoje, sdílená kuchyň pro celé patro (disponovala společným nádobím - nepotřebujete kupovat vlastní), vlastní koupelna, prádelna atd. Připojení na internet je nutné přes síťový kabel a stojí 3 eura na měsíc. Měsíční nájem za dvoulůžkový pokoj je 280 euro. S kolejí jsem byla moc spokojená a můžu ji doporučit. Denča bydlela na Haus Margaretten, který se nacházel asi 10 minut pěšky od Ringstraße. Lokace byla naprosto výborná - ke všem památkám, muzeím, galeriím i kavárnám to bylo jen pár metrů. Nicméně, zázemí samotné koleje bylo o trochu horší. Kuchyň byla sdílená jako na Haus Vindobona, ale internet byl zcela nefunkční. Denča si proto musela pořídit router s datovou kartou, kterou každý měsíc reaktivovala. Pračky přijímaly pouze karty zřízené v rakouské bance (v Haus Vindobona normálně přijímali české karty). Všechny ostatní aspekty byly v pořádku. K metru to od koleje bylo asi 7 minut a do školy asi 15 minut. Na obou kolejích nebyly peřiny ani polštáře - dobré na to pamatovat.
Náš pobyt začal orientačním týdnem, v rámci něhož jsme se seznámily se školou, dalšími Erasmáky a všemi potřebnými dokumenty, které je nutné v Rakousku zařídit (např. Meldezettel - jedná se o dokument, kterým registrujete na příslušném úřadě dočasné bydliště). Zároveň jsme byly seznámeny se školním systémem, který je v podstatě jednodušší než náš STAG. :-)
Obě dvě jsme měly zapsány kurzy z Erasmus balíčku pro zahraniční studenty, což bylo 7 předmětů vyučovaných v angličtině (kromě Deutschkursu) za 30 ECTS. Pokud nemluvíte německy, nemusíte se bát, protože v Erasmus skupině většinou bývá spousta dalších lidí v podobné situaci. Vyučující pak přizpůsobí kurz této německy nemluvicí menšině. Pro ty, co by si chtěli němčinu zlepšit, doporučujeme předměty akreditované přímo na PH Wien s místními studenty (které si můžete dozapsat během orientačního týdne). Podmínky splnění kurzů byly věsmes snadné - většinou spočívaly v nějaké prezentaci, referátu, portfoliu nebo seminárce. Co bychom rozhodně vyzdvihly, jsou praxe, které byly realizovány na tamních školách. Už před začátkem semestru jsme si mohly zvolit, jakou věkovou skupinu žáků na praxích preferujeme. Byla to skvělá příležitost, jak poznat vyučovaní zase z trochu jiné perspektivy. Já jsem si například poprvé vyzkoušela, jaké to je, učit němčinu rodilé mluvčí. Denča si naopak vyzkoušela vyučovat předmět, který vlastně ani nestuduje. Oba naši mentoři byli skvělí, nápomocní a se vším rádi pomohli. Vyučovat ve třídách v cizí zemi je i částečně kulturní výzvou, protože ve Vídni žije obrovské množství cizinců. Kolektivy žáků zde proto nejsou tak homogenní jako ty, na něž jsme zvyklé z domova. Rozvrh jako celek byl velmi flexibilní, takže nám zbývala spousta času na zábavu a poznání města.
Během našeho pobytu jsme navštívily nespočetné množství muzeí, galerií, památek, kaváren a akcí (např. operní představení, španělskou jezdeckou školu, vánoční trhy aj.). Pokud jste milovníky kultury, Vídeň je pro vás naprostý hattrick a nudit se rozhodně nebudete! Na co budeme vzpomínat s notnou dávkou sentimentu, budou nejen zmíněné kavárny, jejichž nabídka je na 100 mil vzdálená tomu, co znáte z Liberce, ale také večeře, které jsme s naší partou Erasmaček pravidelně pořádaly. Byla to skvělá příležitost, jak se vzájemně poznat a obohatit se. Co je na Vídni také skvělé, je její lokace. Právě ta nabízí spoustu fakultativních výletů do blízkých zemí a měst (např. Budapešť, Bratislava, Graz, Salzburg,...). Někteří Erasmáci z naší party využili plného potenciálu mezinárodního letiště, díky čemuž se během krátkého lockdownu, kterým jsme si prošli, podívali do několika dalších evropských metropolí. Pro ty, co holdují večírkům a klubům, nabízí Vídeň též desítky různých možností. Z míst a eventů, které bychom vám rozhodně doporučily, jsou: Lange Nacht der Museen (začátkem října), Schönbrunn a jeho zahrady, Volksgarten, Haus des Meeres, Haus der Musik, Kunsthistorisches a Naturhistorisches Museum, Staatsoper, Musikverein, Cafe Demel (NEJLEPŠÍ SACHR), Cafe Central, Cafe Neko (kočičí kavárna v centru Vídně), Cafe Landtmann, Hofburg, Prater, Leopoldsmuseum, Belvedere, vánoční trhy (zejména Schönbrunn a Karlsplatz), bruslení před radnicí, Prunksaal, Setagayapark (park, který se hodí navštívit zejména na podzim) a spousty dalších. Podzim ve Vídni byl naprosto dechberoucí.
Pokud jste náš příspěvek dočetli až sem, stále váháte a nejste si jisti, nemějte strach. Cítily jsme se úplně stejně. Nakonec zjistíte, že většina obav je naprosto zbytečná. Vyjíždíte jako jednotlivci? Nevadí, seznámíte se - a to brzy. Máte strach ze svých jazykových dovedností? Nemějte, anglicky se domluvíte vždycky. Jste znejistění vlivem neočekávaných událostí (ehm ehm pandemie) - zapomeňte na ně! Jestli nám poslední dva předchozí roky pomohly uvědomit si něco důležitého, pak je to skutečnost, že bychom měli žít tady a teď. Nikdy nevíme, co nám přinese zítřek, natož příští semestr. Někdy je zkrátka třeba učinit možná i trochu riskantní rozhodnutí, ale o tom je život, ne? Tak na co čekáš? Sbal kufry a šup na Erasmus!!