Marek Baše

Geografie - Německý jazyk

Zimní semestr 2012

Wortschatzarbeit im DaF Unterricht

Mensy, potraviny v obchodech atd.

Jakožto jsem průměrný Čech, to znamená jedlík, pivař a tak dále, chtěl bych věnovat i jeden článek právě stravě v Drážďanech. Začal bych menzou, která tady není jedna ale asi deset, ve kterých se člověk opravdu nají královsky. Nedá se říct snad o žádném jídle, že by nebylo chutné a že by člověka nenasytilo. Opravdu má každé jídlo šmrnc, a obzvlášť když člověk sáhne po nějakém dražším jídle, pochutná si. Jídla jsou ve srovnání s tím, na co jsme zvyklí v našich menzách v Liberci určitě lepší. Je taky pravda, že jsou dražší, nejlevnější jídlo stojí okolo 1,70 €, nejdražší pak okolo 3 €, ale snad ke každému jídlu dostanete nějaký salát nebo něco na ten způsob, proto Vám pak není tak těžko, jako když sníte svíčkovou se šesti v naší menze. Otázkou je, proč jsou u nás jídla horší, ikdyž půlku ceny dotuje stát. Tím bych nechtěl hambit naše menzy, některá jídla jsou tam taky dobrá, ale v globálu se to říct nedá. Jediné co si student musí před návštěvou menzy je stravovací karta, za kterou se platí 5 € záloha, a která je při vrácení karty vrácena. Asi nejlepší menzou v Drážďanech je Alte Mensa, kde je asi i největší výběr jídel (cca 6-7). Nicméně v každé menze je z čeho vybírat, o tom žádná.  Potraviny v obchodech jsou také kvalitnější, možná o něco málo dražší, ale není to pravidlem. Když si třeba koupíte nějakou šunku pochutnáte si. Ale to bych tady musel jmenovat dlouho, než bych vyjmenoval všechno, co je tady lepší. Nejčastěji chodím nakupovat do REWE,občas do Netta, jsou to  co se týče kvality srovnatelné obchody, ve kterých najdete všechno, co potřebujete.  Obrácenou stránkou tohodle někdy obžerství je fakt, že si mnozí museli obstarat nové oblečení, protože z toho původního prostě vyrostli. Toť vše!