Chemnitz příjezd

Gabriela Paclíková

Technische Universität Chemnitz

5. leden 2013

německý a anglický jazyk pro vzdělávání, Erasmus - germanistika, anglistika a amerikanistika

Zimní semestr 2012

Rhetorik der Rede und des Gesprächs

Co je potřeba zařídit co nejdříve po příjezdu aneb Rady budoucím "erasmákům" :).

Při příjezdu do Chemnitz nebudeš vědět kam dřív skočit. Naštěstí nabízí i „Technische Universität Chemnitz“ dobře známý Buddy Programme/Patenprogram, do kterého doporučuji, aby jsi se přihlásil/a, ještě než se do tohoto univerzitního města vydáš. Vše, nebo přinejmenším první záležitosti, se kterými se najisto budeš muset potýkat, Ti usnadní!

Tvůj první kamarád – Buddy/Pate Ti pomůže zařídit vše, co je nezbytné pro studium na této univerzitě. Když ne osobně, tak přinejmenším přes PC.  Tyto věci zahrnuje – paradoxně připojení k internetu – přes kabel (jinak jsou v univerzitních budovách místnosti s počítači, tzv. PC Pools, ve kterých můžeš využívat internet zdarma, dokud jej nebudeš mít na pokoji), přihlášení k pobytu na místním úřadě, založení německého účtu (ve většině obchodů není možné platit visou!), zdravotní pojištění (jako člen EU nemusíš sjednávat, ale je potřeba zajít na úřad s kartičkou pojištěnce, aby bylo potvrzeno jeho uznání) a imatrikulace (bez ní není možné studovat). S sebou hlavně občanku, fotku na pas, peníze (dostatek na účtu i v hotovosti) a slovník:).

Některé věci však musí být zařízeny ještě před příjezdem - smlouva na ubytování na koleji se zaplacenou zálohou (v mém případě 260 Euro), semestrální poplatek (v současnosti 206, 10 Euro).

I když toto zařizování zabere mnoho času, není vhodné ho podcenit, protože by později mohly přijít nepříjemnosti.

HODNĚ ŠTĚSTÍ DO PRVNÍCH (ÚŘEDNÍCH) DNŮ!