Dojmy z Drážďan!

12. prosinec 2019

Germanistik, BS

Zimní semestr 2019

Grundlagen der Neueren deutschen Literaturwissenschaft, Spracherwerb unter Mehrsprachigkeitsbedingungen, Arbeit mit fach- und wissenschaftsbezogenen Texten, Nutzung der Medien, Grammatiken für Lerner des Deutschen

Můj první měsíc studijního pobytu v Drážďanech v kostce…

Ubytování v Drážďanech jsem si zařizovala 3 měsíce před odjezdem. Na webových stránkách studentských kolejí v Drážďanech jsem vyplnila své údaje a vybrala tři koleje, ze kterých mi poté podle dostupnosti byla jedna udělena. Měsíční nájem se pohybuje od 190 do 350 eur. Ačkoliv bydlím na Fritz-Löffler-Straße, kde nájem činí 200 eur, jsem tu spokojená, nacházím se téměř v centru a do školy to mám 10 minut autobusem. Celkově organizaci v Německu považuji za výbornou, takže s nastěhováním a se zařizováním všech školních nezbytností nebyly žádné komplikace. Internetové připojení si však člověk musí zařídit sám. Po dvou týdnech, kdy jsem si stihla vyřídit téměř všechny podpisy a papíry, začala výuka. Myslím si, že němečtí studenti se moc neliší od českých. Pokud jsem něčemu nerozuměla nebo nemohla najít učebnu (což je tady při více než 10 vysokoškolských budovách fakt oříšek), pomohli mi. V porovnání s výukou na TUL, je zde od studentů více vyžadované samostudium. V rámci jednoho předmětu (neplatí u všech) se konají přednášky, semináře a doplňkové bloky vedené studenty z vyšších ročníků, kteří se studenty proberou danou látkou hlouběji. Tyto tzv. tutoria nejsou pro zahraniční studenty povinná a já například v rámci předmětu Neuere deutsche Literutur navštěvuji pouze přednášky, kde musím odezvat seminární práci na libovolné téma probrané během přednášek. Na všem se dá s učiteli domluvit! Každý nový den v Německu začínám kávou z jedné ze studentských kaváren, kde vám poskytnou slevu, pokud si přinesete vlastní hrnek, což považuji za příjemný bonus. Celkově studentské kavárny a podniky s rychlým občerstvením tu fungují jako útočiště pro studenty mezi přednáškami, lidé sem chodí i studovat a dotváří to tu pravou ,,studentskou atmosféru :D. Občas také využiji sdílená kola ve městě, kde má člověk (se statusem studenta) denně 60 minut jízdy zdarma. Těším se na další měsíce strávené tady v Drážďanech a budu se sem vždy ráda vracet!