Mé první zážitky z Deutschlandu

Martina Bachtíková

Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmünd

Ahoj, jmenuji se Martina a mám za sebou dva semestry na TUL. Ze všech nabídek jsem si vybrala právě PH Schwäbisch Gmünd v Německu (blízko Stuttgartu ;-)). Můj semestr začal poněkud déle, nastěhovala jsem se 12. října a školu zahájila až 20. října. Naštěstí škola se mi postarala o všechny formality týkající se ubytování. Bydlím na kolejích, které jsou 15 minut vzdálené od PH.

Jak už zde bylo několikrát zmíněno - profesoři, studenti, spolubydlící a všichni kolemjdoucí jsou velice otevření a přátelští. Vyjdou mi se vším vstříc a můžu se na ně obrátit s jakýmkoliv problémem. Za měsíc pobytu, jsem stihla najít si vhodné přednášky a dokonce i předměty mimo svůj obor, o které se ve volném čase zajímám, ve večerních hodinách mohou studenti využívat nespočet sportovních aktivit. To je nejlepší způsob jak navázat nové známosti a snad i přátelství. Sportovci jsou asi nejpřátelštější kolektiv. Zúčastnila jsem se volejbalového turnaje, který se konal po dva dny v Ludwigsburgu, kde se první den zahájilo mega party a druhý den, poctivě soupeřilo do večerních hodin a rozloučení proběhlo ve stylu 80. a 90. let.  Se studentkami z Erasmu jsme podnikly společně také pár akcí, jako internacionální halloweenskou večeři, kde jsme ochutnaly pochoutky z domácí kuchyně. Každý čtvrtek se koná filmový večer, kde se představí film dané země a já jsem si dovolila přivézt film Román pro ženy. Dále škola pro nás připravila výlet do Ludwigsburgu, kde jsme absolvovaly snad nejdelší prohlídku zámku, kterou jsem kdy zažila. Minulý týden se tu konala Erstparty, zúčastnil se téměř celý kampus. Proběhla také karaoke soutěž. Německé bary by se daly přirovnat hudbou k diskotékám Huť a Esko. K tomu na závěr snad jen dodat, že Zanzibar je asi opravdu jen jeden.