Tak trochu jiné Španělsko

Anglický a španělský jazyk

Zimní semestr 2014

Lengua Inglesa I

„Jenom v Liberci se španělsky nenaučíte.“, říká pan docent Valeš, takže při studiu angličtina-španělština byl Erasmus jasná volba. Padlo na mě Oviedo, to se nachází v Asturii na severu Španělska. Ze začátku jsem moc nadšená nebyla – kopce a déšť, to jsem mohla zůstat v Liberci. Ale teď bych určitě neměnila.

Pro větší přehlednost jsem vše shrnula do bodů:

• Počáteční vyřizování (přihláška, předměty, Learning Agreement) je hrozná otrava. Ale ve výsledku jde jen o spoustu papírů, na kterých je nejdůležitější vaše jméno a podpis koordinátora. Rozhodně se tím nenechte odradit, zatněte zuby a vyřizujte!

• Letenky je lepší vyřídit aspoň pár měsíců předem. My letěly s Vuelingem – Praha-Barcelona-Oviedo. Je určitě víc způsobů (letět z Německa, nebo letět z Prahy do Madridu a pak busem přímo do Ovieda), tak jich prozkoumejte co nejvíce. Bus najdete na stránkách www.alsa.es

• Byt jsme hledaly na stránkách www.oviedopiso.com. Paní, co to vyřizuje, komunikuje rychle přes email a je velmi ochotná, dokonce nám za poplatek nabídli odvoz z letiště přímo na byt. Bydlíme 3 – dvě češky a Italka, každá máme svůj vlastní pokoj + kuchyň a koupelna.

• Dalším papírováním tady po příjezdu se taky nenechte odradit, opět se jedná o pár podpisů. Když se něco zpozdí, tak většinou ze španělské strany. Mimo to, paní v kanceláři Erasmu u nás jsou velmi ochotné, když budete mít pochyby, napište jim email.

• Škola

• jsem zastáncem toho, mít lehčí předměty a nemít zbytečný stres ze zkoušek v cizí zemi. Tím neříkám, že by se měl člověk flákat, ale mám tu například angličtinu, která je na dobré úrovni, ale nemusím mít takový strach ze zkoušky.

• Rozhodně bych doporučila ještě kurz šj pro cizince od Casa de las Lenguas – intezivní kurz na jeden měsíc, který se pak uzná za praktický jazyk (platí se za něj cca 70 euro).

• Celkově jsou ve škole všichni moc ochotní a milí, jakmile vyslovíte kouzelnou formulku „Jsem z Erasmu“, učitelé se nabízejí, že pomůžou a ptají se odkud jste a jak se vám tu líbí. Spolužáci jsou také milí, ale první krok musíme udělat spíše vy.

• Volný čas

• Rozhodně cestujte a jezděte na výlety, co jen to půjde.
    • Pokud chcete cestovat s dobrou partou lidí, určitě se připojte ke skupině Aegee www.aegeeoviedo.org, je to obdoba ESN u nás. (ESN tu funguje taky, ale hodí se spíš na párty, jejich výlety jsou hůř zorganizované). Já už byla v Galicii, Madridu, País Vasco, Leónu a bylo to napsorto super. Mají stránky i na FB, o výlety je velký zájem, tak buďte rychlí.

• Pořádají také různé fiesty, na začátku jsme třeba společně ochutnávali sidru, což je místní pití (jablečné víno), takže se nejen pobavíte, ale i seznámíte s místní kulturou, rozhodně doporučuji.

• Oviedo

• Jak jsem již psala, Ovieda rozhodně nelituji, tady na severu je krásná krajina, kterou ve zbytku Španělska rozhodně neuvidíte (žádné nudné suché roviny). Ráno jste na pláži a odpoledne můžete na hory, ideální. Samotné Oviedo u pláže sice není, ale pláž je odsud 30 minut autobusem, hned za rohem.

• Mimo jiné, město je to krásné, čisté, poměrně klidné, velikostí připomíná Liberec. Většinou se dá všude dojít pěšky. (bus stojí 1 euro)

• Jsou tu dva velké parky, z toho jeden přímo v centru.

• Finance

• Stipendium je 400 euro za měsíc (může se lehce změnit). Za nájem dáte kolem 200 euro (já platím 160 euro + cca 30 euro poplatky za vodu, topení). Takže vám během měsíce zbývá 50 euro na týden, jídlo pořídíte kolem 20 euro a zbytek může padnout na fiesty, dárky, … ale já osobně jsem je radši investovala do výletů s Aegee a nelituji toho.

• Jen počítejte ze začátku s většími výdaji – záloha na byt, větší nákup apod.

• Nebála bych se toho, že s penězi nevyjdete, když si vše dobře rozvrhnete, vyjde vám vše akorát.

Teď už se sice těším domů, ale celkově se mi tu moc lidí, destinaci bych neměnila. I přes počáteční úskalí a stesky, vše probíhá dobře (vydržet se dá všechno). Do Asturie se někdy určit vrátím, to vím jistě.

Kdybyste potřebovali vědět cokoliv dalšího, neváhejte se zeptat, ráda poradím. Ať už přes email (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přes FB Domča Plíšková)

Viva España!