Düsseldorf entdecken (Objevování Düsseldorfu)

Radek Lemfeld

Heinrich Heine Universität

25. listopad 2014

Historie navazujícího magisterského studia

Zimní semestr 2014

kurzy němčiny

Zdravím všechny, kteří uvažují o absolvování svého zahraničního pobytu v Düsseldorfu, a doufám, že Vám mé informace aspoň trochu pomohou při rozhodování. Já kdybych měl možnost jet znovu tak neváhám ani vteřinu, tak ani vy neváhejte.

Dnes je 4. listopadu a po více jak měsíci v hlavním městě Spolkové země Porýní Vestfálsko se s Vámi mohu podělit o své zážitky. Jednou z nejdůležitější věci v Düsseldorfu je získání ubytování. Pokud obdržíte jakoukoliv nabídku od International office tak ji přijměte, protože hledání ubytování na vlastní pěst není v Düsseldorfu opravdu jednoduché a ceny vaši peněženku taky moc nepotěší. Pak závisí, jaké máte štěstí na pokoj. Ten může vypadat pěkně, ale také nemusí. Další věcí jsou určitě finance. Německo obecně není levné a v Düsseldorfu to platí dvojnásob. Ze stipendia, které dostanete, padne přibližně 80 procent právě na ubytování, takže člověk musí buď mít hodně našetřeno, nebo velkorysé rodiče. Tak doufám, že jsem Vás nevyděsil :-) Můj semestr začal první týden v říjnu dvoutýdenním jazykovým kurzem (semestr samotný začíná v půlce října), který určitě pomůže každému, kdo si není jistý se svou němčinou, ale je to hlavně výborná příležitost, jak potkat nové lidi ze všech koutů Evropy. Během těchto dvou týdnů mě čekalo také spoustu zařizování, kterému se nikdo nevyhne. Nyní mám za sebou tři týdny semestru a vše běží bez problémů. Mile mě překvapil také přístup lidí zde, všichni působí velmi příjemně (trošku rozdíl oproti Čechám :-)) a snaží se nám vycházet vstříc, ale na druhou stranu výuka není jen ulejvárna po párty takže se člověk něco naučí. Univerzitní systém je zde velmi podobný tomu v Čechách a záleží na Vás, jak se domluvíte s jednotlivými vyučujícími na ukončení předmětů. Město Düsseldorf samo o sobě je velmi pěkné a opravdu žije. Centrum je většinou plné a pro milovníky nočního života jako stvořené. Před začátkem semestru zaplatí každý student sociální příspěvek (240 eur), který Vám umožní jezdit celý semestr zdarma po celém Porýní Vestfálsku, Tím pádem se pro Vás otvírá nepřeberné množství možností k výletu. Dále zdejší studentská organizace ESN se opravdu stará o zábavu, každý týden se koná minimálně jedna společná akce pro studenty. Čas zde velmi rychle utíká a já si jen občas říkám, že by mohl trošku zpomalit, protože už vím, že zde si užívám nejlepší čas svého života a vy můžete taky tak neváhejte, jeďte právě do Düsseldorfu.